عوارض کشیدن دندان عقل

کلینیک دندانپزشکی روشا

از جمله عوارض شایع در کشیدن دندان عقل می‌توان به خونریزی‌های شدید، آسیب به اعصاب و مهم تر از همه نفوذ به سینوس ماگزیلا اشاره کرد.

سینوس ماگزیلا حفره ی بزرگی است که در بالای دندان عقل فک بالا قرار دارد و گاهی ممکن است با کشیدن دندان، حفره‌ای به قطر ۱ میلیمتر تا حدود ۱ سانتیمتر در محل کشیدن ایجاد شود که اگر قطر آن کمتر از ۲ میلیمتر باشد خود به خود ترمیم می‌شود، ولی اگر قطر آن بیشتر بود، نیاز است پزشک متخصص لثه یا فک و صورت از طریق تکنیک Flap آن را ترمیم کند.

دندان‌های عقل سومین و آخرین مجموعه از دندان‌های مولار (که در زبان عامیانه آسیاب گفته می شوند) هستند و در نوجوانی و جوانی، بین ۱۷ تا ۲۵ سال، رشد می کنند. به خاطر نحوه‌ی رشد فک، دندان‌های عقل همیشه دقیقاً پشت دندان آسیای دوم قرار نمی‌گیرند. دندان‌های عقلی که فضای کافی ندارند ممکن است دچار کج شدگی و انحراف یا عدم خروج از بافت لثه شوند و یا باعث فشردگی دندان‌های دیگر و خارج کردن آن‌ها از ردیف دندان‌ها گردند.

به همین دلیل، دندانپزشکان اغلب توصیه می‌کنند که به عنوان یک اقدام پیشگیرانه، قبل از این که این دندان‌ها آسیبی ایجاد کنند، آن‌ها را از دهان خارج کنند. با این حال، برخی دیگر از دندانپزشکان هم توصیه می‌کنند که دندان‌های عقل را نگه داریم و در عوض، این دندان‌ها را تحت نظارت دقیق قرار دهیم. حالا که نظرات این‌چنین متفاوت است، بهترین راه این است که در مورد مزایا و معایب کشیدن دندان عقل با دندانپزشک خود صحبت کنید و درنهایت تصمیم خود را بگیرید.

از آن‌جا که دندان‌های بزرگسالی دائمی برای تمام عمر مورد استفاده‌ی فرد هستند، معنی ندارد که دندان‌های سالم مولار را بکشید. و به خاطر پیچیدگی‌ها و مشکلات جراحی، دندانپزشکان توصیه می‌کنند اگر دندان‌های عقل به درستی در ردیف قرار گرفته‌اند و وضعیت خوبی دارند، از کشیدن آن‌ها چشم‌پوشی کنید. در مورد برخی از بیماران، ممکن است دندان‌های عقل منجر به هیچ نوع درد لثه نشوند و دندان‌های دیگر را تحت تاثیر قرار ندهند.

اولین چیزی که ممکن است مانع انتخاب پیشگیرانه‌ی شما برای کشیدن دندان‌های عقل شود، ریسک عفونت، خونریزی و دیگر مشکلات جراحی است.

با این که چنین مشکلاتی معمولاً نادر است اما دندانپزشک مسئول است تا در این مورد با شما صحبت کند. به علاوه، دندانپزشک برای کشیدن دندان باید برای شما بی‌حسی تزریق کند و در موارد نادر، این بی‌حسی می‌تواند تا هفته‌ها یا ماه‌ها بعد از آن میزان حس را در دهان شما کاهش دهد. پس در صورتی که به ماده‌ی بی‌حسی حساسیت دارید یا بدن شما واکنش منفی نشان می‌دهد، پیش از بحث در مورد کشیدن دندان عقل یا هر نوع جراحی دهانی با دندانپزشک خود صحبت کنید.

کلینیک دندانپزشکی روشا با بهره گیری از برجسته‌ترین دندانپزشکان و با بهره گیری از بهترین و به‌روزترین تجهیزان دندانپزشکی شما را زا این عوارض مصون می‌دارد.